סוף למשלוחים החיים בבריטניה!

אחרי למעלה מ 50 שנות מאבק- בריטניה שמה קץ לפרקטיקת המשלוחים החיים! איך הברקזיט קשור לזה, ומה קורה אצלנו?

השבוע נכנס לתוקף חוק היסטורי בבריטניה האוסר על ייצוא בעלי חיים לפיטום ולשחיטה. ייצוא בעלי חיים, או בשמו העממי "המשלוחים החיים", כולל הובלת בעלי חיים ממדינה למדינה למטרת פיטום ושחיטה במסע מפרך שנמשך ימים ואף שבועות. רבות סופר ונכתב על המשלוחים החיים: תנאי הצפיפות והלכלוך הקשים, התמותה הרבה, והפגיעה בבעלי החיים. עכשיו נרשמת אנחת רווחה בבריטניה.

לאחר עשרות שנים של קמפיינים והפגנות להפסקת ייצוא בעלי החיים, החוק האוסר על ייצוא בעלי חיים מהממלכה המאוחדת עבר ונכנס לתוקף!

בריטניה מצטרפת לניו זילנד ולברזיל שאסרו ייצוא בעלי חיים לפיטום ושחיטה מתחומן.

לדברי סטפן ברקלי, השר הבכיר למזון וסביבה בממשלת בריטניה הדבר התאפשר לאור יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. זה לא מפתיע שברקלי, המכונה גם שר הברקזיט, מציין את היציאה מהאיחוד האירופי כגורם העיקרי שאיפשר את המהלך, אך אין ספק שיש בכך גם אמת. כל עוד אין איסור גורף מטעם האיחוד האירופי לייצוא בעלי חיים, חקיקה ברמת המדינות החברות לא באמת יכולה להיאכף. למשל, בגרמניה קיים איסור לייצוא בעלי חיים לפיטום ולשחיטה מחוץ לאיחוד האירופי. אך בעלי חיים היוצאים מגרמניה לספרד (מדינות החברות באיחוד אינן יכולות לאסור ייצוא אחת לשנייה), יכולים לעבור פיטום בספרד ומשם להיות מיוצאים מחוץ לאיחוד האירופי ללא כל בעיה.

קידום איסור לייצוא בעלי חיים ברמת האיחוד האירופי נתקל בהתנגדות רבה מצד מדינות כגון פורטוגל, צרפת, ספרד ורומניה שמייצאות בעלי חיים רבים מתחומן והתלות הכלכלית שלהן בפרקטיקה זו גבוהה מאוד. ולכן, המגמה באיחוד האירופי כיום היא יותר לכיוון הקשחת דרישות ההובלה (צפיפות, הזנה, וכו') בייצוא בעלי החיים, מאשר לאסור את הפרקטיקה הזו.

נזכיר שבישראל, בקר מהמשלוחים החיים מהווה את עיקר הבשר הטרי הנצרך בישראל. לא זו אף זו, העובדה שהוא נשחט בישראל הופכת אותו על פי החוק הישראלי לסימון מקור תוצרת לבשר "ישראלי", ללא כל הבחנה בינו לבין בשר שמקורו בבקר שנולד וגדל בישראל, מה שמותיר את הצרכנים חסרי כל יכולת לבצע החלטת צריכה מושכלת.

לסיום בנימה אופטימית, נזכיר שאם את רוצה להימנע מצריכת בשר שמקורו במשלוחים החיים, ומעוניינת לצרוך תוצרת מן החי ישראלית ובריאה שגדלה בתנאים נאותים – תו 'חי בריא' כאן בשבילך בדיוק בשביל זה.