סיפורו של סטייק

כשאתם מזמינים סטייק במסעדה או קונים אותו במעדנייה, אתם חושבים על הטעם, על התוספות שיתלוו אליו ועל המשקה שתשתו לצדו. אבל האם אי פעם עצרתם רגע לחשוב מאין הגיע הסטייק לצלחת שלכם?

תכירו, זה הבשר שלכם!

מרבית הבשר הנצרך בישראל מקורו בבשר מיובא קפוא ומצונן (כ-61%).

כ- 25% מהבשר שאנו צורכים מקורו בעגלים שיובאו חיים מאוסטרליה או ממזרח אירופה ושעברו פיטום בישראל, ב- 10% מקורו בעגלים, עגלות ופרות מתעשיית החלב,

וחישבתם נכון, פחות מ 4% מקורו בעגלים ופרות של תעשיית הבקר לבשר המקומית.*

פרקטיקת הבאת העגלים החיים באוניות בצפיפות רבה במסע שנמשך בין שבוע למספר שבועות הותקפה רבות על ידי פעילי זכויות בעלי חיים בארץ ובעולם. אך מעבר לפגיעה הקשה ברווחת בעלי החיים, לפרקטיקה זו היבטים שליליים נוספים. ראשית, היא עשויה להביא להופעתם של גורמי תחלואה חדשים שלא הכרנו בארץ בעבר (כך למשל קיים חשש שמיקופלסמה- גורם תחלואת ריאה שקיים כיום בצורה משמעותית במפטמות בישראל, הגיע דרך עגלים נגועים מאוסטרליה). שנית, היא מחלישה את כוחו של המגדל הישראלי, החלש ממילא, מול הסוחרים הגדולים (הסוחרים גם בעגלים מיובאים וגם בעגלים מקומיים). יתר על כן, ייבוא העגלים אינו מעניק שום תועלת לצרכן: התחזקות הסוחרים וירידת המחיר שהם משלמים עבור בעלי החיים אינה באה לידי ביטוי בהורדת מחירי הבשר הטרי בממוצע ברשתות השיווק או באטליזים. כך יוצא שכולם מפסידים (חוץ מהסוחרים הגדולים כמובן…).

את כל זה בדיוק בא תו האיכות "חי בריא" לשנות: בשר הנושא את תו "חי בריא" מבטיח לכם שמקורו של הבשר שרכשתם, בבקר שנולד וגדל בישראל תוך יישום שיטות גידול אחראיות כלפי בעלי החיים ובני האדם.

לכן, בפעם הבאה שאתם מזמינים או רוכשים סטייק, זו הזדמנות מצוינת עבורכם לברר עם המוכר, השף או המלצר לגבי מקור האוכל במעדניה או במסעדה שלהם. פעולה פשוטה זו מציגה למשווקי המזון שאכפת לנו לגבי מקור המזון שלנו ומעודדת אותם לחשוב מאיפה המוצרים שלהם מגיעים. היא גם תעזור לכם לקבל החלטות לגבי המעדניות והמסעדות המתאימות לכם ולהשקפת עולמכם.

* מקור הנתונים: שנתון 2017 של מועצת החלב: http://www.halavi.org.il/wp-content/uploads/2018/05/שנתון-2017-מעודכן.pdf