הפרלמנט האירופי אישר הגבלות על מתן אנטיביוטיקה לבעלי חיים

הפרלמנט האירופי אישר באוקטובר 2018 שורה של הגבלות לגבי השימוש באנטיביוטיקה בגידול חיות משק בריאות במטרה לעצור את התפשטות חיידקי-העל העמידים לטיפול רפואי.

בעלי החיים באירופה צורכים בממוצע יותר אנטיביוטיקה מאשר בני אדם, לעתים קרובות באמצעות התזונה שמספקים להם החקלאים ושמשמשת באופן שגרתי כטיפול מונע נגד התרחשות או התפשטות של מחלה. ע"פ ההערכות, לפחות 25 אלף בני אדם מתים ברחבי אירופה מדי שנה מזיהומים עמידים בפני אנטיביוטיקה, מדענים הזהירו כי ללא רפורמה, התערבויות רפואיות שגרתיות יכולות להפוך בקרוב לבלתי אפשריות.

החקיקה החדשה, שתיושם כחוק ב 2022, אוסרת את השימוש באנטיביוטיקה לבעלי חיים ללא מרשם. בכתבה שפורסמה ב"גרדיאן" נכתב כי הווטרינרים יצטרכו לספק נתונים על נפח ומכירות של תרופות אנטיביוטיות ומזון מיובא יצטרך לעמוד בסטנדרטים של האיחוד האירופי, במיוחד כשמדובר במשפרי גדילה (כימיקלים והורמונים שנועדו להגדיל את נפח הבשר בקרב בעלי חיים).

חברת הפרלמנט האירופי, מולי סקוט קאטו, אמרה כי ההגבלות החדשות יבטיחו שהאנטיביוטיקה תשאר "זמינה ואפקטיבית כשנזדקק לה באמת".

"ההגבלות על שימוש באנטיביוטיקה יאתגרו גם את המודל החקלאי של המפעל שבו בעלי חיים סובלים מתנאים מחפירים ונדחסים יחד בתנאים לא בריאים", אמרה סקוט קאטו, "ללא שימוש שגרתי באנטיביוטיקה, החקלאים יצטרכו לאמץ שיטות חקלאיות טובות יותר, שישפרו את תנאי החיים של בעלי חיים חקלאיים ברחבי האיחוד האירופי. זהו ניצחון גדול לבריאות הציבור ולרווחת בעלי החיים ".

אמצעים אחרים בחקיקה יאסרו את השימוש באנטיביוטיקה לשיפור ביצועים ויגיבלו את הטיפול התרופתי בקבוצות שלמות של בעלי חיים, כאשר רק אחד מהם נגוע.

ומה בישראל? בארץ לצערנו מהלך כזה לא נראה באופק. אנו ב"חי בריא" מבינים את ההשלכות הקשות של שימוש באניטיביוטיקה מניעתית על רווחת בעלי החיים ובריאות הציבור ולכן שימוש זה אסור בנהלי הגידול שלנו. לצפייה בנהלי הגידול של חי בריא: http://haibari.co.il/נהלי-חי-בריא/